Pozor na výběr obruče

Viděla jste někde video hoopingu a jste z něho nadšená? Nadšená tak moc, že přemýšlíte o vlastní obruči, abyste také mohla kroužit? Myslíte si, že je jedno, jakou obruč použijete? Vždyť přece hlavní jsou ty prvky, které budete s obručí dělat. Musím Vás zklamat. Není to jedno a naopak výběr správné obruče je pro celé Vaše kroužení naprosto zásadní.

Se špatně zvolenou obručí se budete trápit a pravděpodobně dříve nebo později s hoopingem skončíte. Nakonec se z Vás stane dokonce anti fanoušek hoopingu a budete své známé od kroužení s obručí odrazovat. Proč? Protože jste si vybrala špatnou obruč! V tomto článku Vám vysvětlím, které obruče na hooping nejsou vhodné a v příštím se podíváme na ty, které budete potřebovat.

Jsou zhruba tři typy obručí, které na hooping nejsou vhodné a na které bych Vás ráda upozornila. Prvním z nich jsou lehké plastové obruče z hračkářství, se kterými krouží většinou děti a možná je znáte i Vy ze svého dětství.

Na fotce vidíte rozdíl mezi lehkou plastovou obručí z hračkářství a naší obručí vhodnou pro začátečníky.


Lehké plastové obruče

 

Občas mám to štěstí, že jsou některé z mých zákaznic sdílnější a mezi námi se začne rozvíjet vzájemná komunikace. To  miluji. Nejčastějším tématem jsou obruče na hooping.

Moje zákaznice se dělí na dvě skupiny – ty první nemají s hoopingem a kroužením s obručí žádné zkušenosti, maximálně si vzpomenou, že v dětství měly klasickou plastovou obruč z hračkářství. Zákaznice z druhé skupiny však svoji lehkou plastovou obruč mají a dokonce ji používají.

Dost dlouhou dobu ve mně vzbuzovaly tyto hrdinky pouze velký obdiv, že to zvládají. Kroužit s touto lehkou a většinou i malou obručí totiž není vůbec jednoduché, protože obruč je rychlá a nutí Vás ke zběsilému tempu.

Poslední dobou, kdy více přemýšlím o hoopingu, však začínám měnit názor a myslím si, že většina z nich si neuvědomuje, že si může ublížit. Pokud se jedná o mladou, štíhlou a pružnou dívku, která je na pohyb zvyklá, tak dobře, její tělo je na tento pohyb zvyklé a nemělo by dojít ke zranění.

Více se obávám žen, které nemají takový výchozí bod, ale jsou starší, nejsou zvyklé se hýbat, většinou mají sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Dost často to jsou právě jejich děti, které je přivedou k lehké plastové obruči. Ony se snaží kroužit jako jejich dítko, ale neuvědomují si, že v sázce je jejich zdraví.

Ztuhlé svaly nejsou na tuto zátěž zvyklé a mohlo by dojít ke zranění. Nenechte se nutit k těmto super výkonům, ale myslete na svá (většinou ztuhlá) záda a tuto obruč přenechejte dětem. Vy si pořiďte větší a těžší obruč, která bude pomalejší a Vašim zádům neublíží. Naopak, bude Vám je masírovat a postupně zpevňovat.

Těžké masážní obruče

Druhým typem obručí, které Vám na hooping nedoporučuji, jsou velké a těžké obruče opatřené masážními výstupky. Tyto obruče najdete většinou ve sportovních potřebách pod názvem masážní obruče nebo obruče na fitness s masážními výstupky apod. Jejich váha je většinou nad 1 kg a na hooping jsou nevhodné.

Velká váha obruče navíc ještě v kombinaci s výstupky vyvíjí příliš velký tlak na Vaše tělo v místech odrazu a to může způsobit zranění. Obruč na hooping sama o sobě působí jako masáž různých orgánů a míst na těle, nesnažte se tento tlak ještě zvyšovat.

Naše nejtěžší obruč, kterou máme v nabídce, váží 800 g a když s ní kroužím, opravdu cítím, jak mé tělo pracuje a dostává „do těla“ 🙂 Neumím si představit odrážet obruč s dvojnásobnou váhou nebo i těžší, které jsem viděla prodávat na internetu. Dokonce se dá koupit i 2 kg obruč. Zajímalo by mně, jestli je výrobci těchto obručí sami používají a pokud ano, jak se jim s nimi krouží.

Jako laik, který se ve velké nabídce nevyzná, bych už jednu určitě měla doma, protože by mě nadchly lákavé popisy výsledků kroužení. Že mi to jde špatně, bych zjistila celkem brzy, ale nejspíš bych to neřešila a nakonec bych obruč zasunula někam za skříň a na hooping bych se snažila zapomenout.

Jestli máte ráda svoje tělo, nezatěžujte ho příliš velkou váhou obruče ani masážními výstupky.

Zjistili jsme, že příliš lehká ani příliš těžká obruč není vyhovující. A jaký je tedy ten třetí typ, kterému byste se měla vyhnout?

Nevyhovující kombinace průměru a váhy obruče

Občas narazím na internetu nebo spíše v nabídce některého obchodního řetězce na obruč, která je oproti originálním hoopingovým obručím lákavá svojí cenou. Dříve jsem většinou dost znejistěla, že je to konkurence a já se svými ručně vyráběnými obručemi neobstojím, protože cena je přece rozhodující.

Naštěstí jsem při bližším prozkoumání vždy zjistila, že to nebude obruč vhodná na hooping. Mívá většinou větší váhu vhodnou pro začátečníky, ale současně menší průměr vhodný pro pokročilé hoopery. Nemyslím si, že by se s ní dobře kroužilo a to je přece v hoopingu základ.

Už chápete, jak je důležité používat správnou obruč? Obruč je jedinou, ale naprosto zásadní pomůckou pro hooping. Bez ní by prostě žádný hooping nebyl 🙂 Hooping můžete milovat i nenávidět a rozhoduje o tom právě obruč, se kterou kroužíte. Byla by škoda vzdát se všech skvělých benefitů hoopingu jenom proto, že podceníte výběr obruče.

Teď už víte, kterým obručím se vyhnout a příště se zaměříme na ty, které budete potřebovat.

Pro nedočkavé mám odkaz na návod Jak vybrat obruč z naší nabídky. Ono to totiž není úplně jednoduché ani když už najdete ty správné obruče na hooping. Proč? No protože je několik typů a velikostí.

Každý prodejce, který je většinou i výrobce by Vám měl umět doporučit tu nejlepší obruč pro Vás. Ta může být jiná než obruč, kterou má Vaše kamarádka. Jak je to možné? O tom si povíme příště.