Fitness nebo taneční?

Zaujal Vás hooping, ale stále váháte, kterou obruč si máte vybrat? Nedivím se Vám, nabídka obručí je opravdu velká a je těžké se v ní zorientovat. Větší výběr má své plusy i mínusy.

Můžete sice vybírat z více typů a hlavně barevných kombinací, procházet různé weby výrobců a rozhodnout se třeba podle lokality nebo sympatií. Výhodou bývá možnost osobního odběru a tím ušetření částky za poštovné, která tak sníží cenu obruče.

Nevýhodou je opět velké množství typů a barevných kombinací, protože prostě nevíte, kterou si vybrat.

Ráda bych Vám toto hledání a rozhodování usnadnila, a proto vznikl tento článek. Dozvíte se v něm informace o dvou základních typech obručí – (fitness a taneční) a také o rozdílech mezi nimi.

Po jeho přečtení byste měla mít jasnější představu o tom, který typ obruče budete potřebovat. S barevnou kombinací Vám však neporadím 🙂

 

Vaše kamarádka má obruč

 

Vaše kamarádka si pořídila obruč a Vy jen těžko odoláváte jejímu nadšení? Už brzy se setkáte a konečně také vyzkoušíte ono opěvované kroužení s obručí? Máte obavu, jak to dopadne? Určitě se toho nebojte, věřím, že budete také nadšená, protože hooping je fakt zábava, navíc návyková.

Je možné, že Vám obruč „sedne“, kroužení Vám půjde skoro samo a Vy budete mít pocit, že tohle je přesně pro Vás. Ve druhém případě budete přemýšlet, co děláte špatně, proč se Vám to vůbec nedaří a obruč pořád padá a padá. Mohu Vás uklidnit, ve většině případů není chyba ve Vás, ale v obruči, se kterou kroužíte! Jak je to možné?

Je to dáno tím, že Vaše kamarádka je prostě jiná než Vy. Možná jste si blízké ve spoustě věcí a tak Vás ani nenapadlo, že by to s obručí mělo být jinak. Co tím myslím?


Petra a Jana

 

Ukážeme si to na příkladu dvou nerozlučných kamarádek Petry a Jany. Petra objevila hooping jako první a své nadšení sdílela s Janou. Hned, jak to bylo možné, chtěla Jana kroužení s obručí také vyzkoušet.

Obruč byla krásná a Petra s ní kroužila s takovou lehkostí, že se Jana hned nadchla a čekala, že jí to půjde také tak. Jaké však bylo její zklamání, když jí to nešlo skoro vůbec! To přece není možné?! V čem je problém?! Špatná obruč! Ano i ne. Tedy jak pro koho. Proč je pro Petru stejná obruč ideální, ale Janě se s ní krouží špatně? Podívejme se na obě ženy blíže.

Petra sportuje od dětství, je štíhlá a pružná a nepoznala byste na ní, že už má 2 děti. Také ráda tancuje, možná právě proto ji tak nadchla obruč a tanec s ní.

Jana je také maminka 2 dětí, která však sportovala vždy jen občas, spíše, když byl čas a chuť. Nikdy neměla potřebu hubnout. Po dětech se to však změnilo. Zůstala jí nejen kila navíc, která ne a ne jít dolů, ale také ochablé a ztuhlé tělo a jako bonus navíc bolavá záda. Nedivte se proto, že za těchto podmínek není schopná kroužit s obručí své kamarádky.

A jak to bylo dál? Byl to konec hoopingu pro Janu? Nebojte se, nebyl. Jana si koupila obruč, která byla vhodná přesně pro ni a byla z ní nadšená. Nejenom, že mohla sdílet své nadšení a pokroky s Petrou, ale navíc díky obruči začala pozorovat změny ve svém životě. Jaké? Pomalu ji přestávala bolet záda, tělo se začalo zpevňovat a ona se cítila lépe nejen tělesně, ale i duševně. Obruč pro ni představovala skvělý relax po náročném dni s dětmi.


Kde ji najdete?


V minulém článku jsme se podívaly na obruče, které se na hooping nehodí a dnes se zaměříme na ty, ze kterých byste měla vybírat. Svoji obruč nehledejte v obchodech, ale na internetu. Po zadání klíčových slov do prohlížeče, se Vám zobrazí nabídka obručí, ze které si tu svoji určitě vyberete.


Většina prodejců si své obruče přímo vyrábí, díky tomu Vám budou umět poradit s výběrem správného typu a velikosti. Dost často se jedná o nadšené hooperky nebo přímo lektorky hoopingu, které Vám poradí, jak kroužit a dokonce třeba vyzkoušíte i jejich lekce nebo workshopy.


Základní typy obručí pro dospělé jsou fitness a taneční.


Na fotce vidíte rozdíl mezi taneční (tenčí) a fitness (silnější) obručí z naší nabídky


Fitness obruče

 


Fitness – mají větší váhu a průměr, díky tomu se točí pomaleji, což ocení hlavně začátečnice. Jsou ideální na hubnutí a posilování. Průměr trubky bývá 25mm, průměr obruče 100 a 95cm. Váha se pohybuje okolo 600 – 800g podle použitého materiálu u jednotlivých výrobců.

Velikost 100cm je o něco větší, těžší a pomalejší než vel.95cm. Jaký je mezi nimi rozdíl? Poznáte ho vůbec? Každá jsme jiná, proto mám zkušenost, že některá žena rozdíl pozoruje, jiná ho nevnímá. Já sama rozdíl pozoruji a pociťuji.

Obruč „100“ je prostě těžší a pomalejší, ideální pro začátečnice, které ještě potřebují dostatek času, aby si uvědomily, co a kde mají s obručí udělat.

Velikost „95“ je také vhodná pro dospělé začátečnice spíše menší a štíhlejší postavy anebo pohybově nadanější, prostě pro ty, které si troufnou na trochu rychlejší obruč hned od začátku. Také je vhodná pro mírně pokročilé dospělé hooperky, které už zvládají kroužit se „100“, ale na lehkou taneční obruč si ještě netroufají.



Taneční obruče


Taneční – mají menší váhu a průměr, díky tomu jsou lehčí a točí se rychleji. Jsou vhodné především pro pokročilejší hooperky. Jsou vhodné na tanec s obručí a provádění prvků Off Body, tedy mimo tělo. Průměr trubky bývá 20mm, průměr obruče 95 a 90cm.

Opět platí, že obruč s menším průměrem je rychlejší a kroužení s ní náročnější. Váha se pohybuje podle různých výrobců kolem 400 – 500g. U ostatních výrobců si nejsem úplně jistá, je možné, že jejich taneční obruče jsou ještě lehčí.

Taneční obruče jsou vhodné jak pro pokročilé dospělé, tak i pro teenagery a děti. Ať už kroužit umí nebo teprve začínají, zejména starší děti kolem 10 let a více, v pohodě zvládnou kroužit s těmito obručemi.

Vy si můžete obruč půjčovat na prvky mimo tělo a společně s dětmi soutěžit v provádění triků. Sama mám velmi dobrou zkušenost s kombinací fitness a taneční obruče, protože na triky mimo tělo je lehčí obruč vhodnější.

Další informace ohledně fitness a tanečních obručí najdete v sekci Jak vybrat obruč– informace se týkají nabídky našich obručí.